Top Ad

header ads

56 proc. mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza czuje sentyment do swoich małych ojczyzn
Respondenci coraz lepiej oceniają wybrane aspekty swojego życia, takie jak spędzanie wolnego czasu, pracę oraz naukę, w porównaniu z 2021 r. NEXERA wraz z GfK po raz kolejny zapytała mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza, za co doceniają swoje małe ojczyzny.


Większość badanych czuje się emocjonalnie związana ze swoim miejscem zamieszkania, a odsetek ten wzrasta z wiekiem. Respondenci najbardziej cenią sobie w swoich miejscowościach cichą i spokojną okolicę. Co jeszcze wpływa na atrakcyjność regionu?

Kujawsko-pomorskie i mazowieckie lepsze do spędzania wolnego czasu niż do pracy Mieszkańcy Kujaw, Pomorza i Mazowsza po raz drugi z rzędu mieli okazję wyrazić opinię na temat wybranych aspektów swojego życia w regionie. W ciągu roku zaszła poprawa w ocenie większości kategorii, jak wynika z raportu #RegionyNEXERY2022. Według aż 64 proc. respondentów obszar kujawsko-pomorski i mazowiecki to wciąż atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu (wzrost aż o 10 p. p. r/r) oraz pod względem życia ogólnie (60 proc. odpowiedzi, w porównaniu z 53 proc. w 2021 r.). W tym roku widać zmianę oceny pracy w regionie – z 36 proc. pozytywnych wskazań w 2021 do 42 proc. w br. Tylko 36 proc. respondentów uważa Kujawy, Pomorze i Mazowsze za obszar atrakcyjny pod względem prowadzenia biznesu. Około 1/3 osób w wieku 25-40 lat planuje przeprowadzkę w ciągu najbliższych trzech lat.

– Poprawia się jakość życia mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza, co potwierdza nasz raport #RegionyNEXERY2022. Badani po raz kolejny docenili swoje miejsce zamieszkania przede wszystkim pod względem możliwości spędzania wolnego czasu oraz życia ogólnie, ale pozostałe obszary, takie jak praca i prowadzenie biznesu, pozostają nadal stosunkowo nisko oceniane. Bez możliwości rozwoju zawodowego młodzi ludzie będą coraz częściej opuszczać swoje małe ojczyzny. Warto zauważyć, że zdaniem badanych dostępność szybkiego internetu może przyczynić się do odwrócenia tego trendu oraz pomóc mieszkańcom dużych aglomeracji w podjęciu decyzji o przeprowadzce do mniejszych miast lub wsi – mówi Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery.

Młodzi mniej przywiązani do małych ojczyzn

Ponad połowa (56 proc.) mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza deklaruje emocjonalną więź do miejsca, w którym mieszka. Jednocześnie tylko co piąty (21 proc.) ankietowany ma obojętny stosunek do swojej okolicy. Dodatkowo, odpowiedzi dość znacząco różnią się pod względem wieku ankietowanych. Częściej przedstawiciele starszego pokolenia (61-75 lat) czują się związani z miejscem, w którym żyją (62 proc. wskazań), niż osoby w wieku 18-25 lat (tylko 43 proc. wskazań).

Ankietowani w swoich miejscowościach najbardziej cenią cichą i spokojną okolicę. Ponad jedna trzecia (35 proc.) docenia fakt, że mieszkając na uboczu, może załatwiać różne sprawy w pobliskim mieście.

W stronę ciszy i spokoju

Z raportu #RegionyNEXERY wynika, że od wybuchu pandemii 1/5 respondentów z Kujaw, Pomorza i Mazowsza zmieniła miejsce zamieszkania. Jako powody swojej decyzji wymieniali przede wszystkim problemy mieszkaniowe (31 proc. wskazań) i kolejno brak możliwości rozwoju kariery oraz uciążliwy  dojazd do pracy. Nexera zapytała mieszkańców również o to, co jest konieczne, aby ludzie z miast  chcieli się przeprowadzać do mniejszych miejscowości. Zdaniem badanych najistotniejszą kwestiąjest łatwy dojazd do większego miasta oraz możliwość pracy zdalnej. Dostęp do szybkiego internetu jest, według ankietowanych, praktycznie tak samo istotny, jak możliwość spędzania wolnego czasu blisko natury i ważniejszy niż aktywny samorząd.

– Jako firma budująca i rozwijająca infrastrukturę szerokopasmową na terenach województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego cieszymy się, że wielu respondentów doceniło to, że mimo mieszkania w małej miejscowości mogli dzięki dostępowi do internetu być na bieżąco z wydarzeniami ze świata – potwierdziło to 27 proc. ankietowanych. Z naszego raportu

#RegionyNEXERY2022 wynika także, że sieć szerokopasmowa może zachęcić młodych ludzi do częstszego spędzania czasu w rodzinnej miejscowości. Szybkie łącze umożliwia rozwój zawodowy (m.in. poprzez pracę zdalną, szkolenia i kursy online), korzystanie z usług medycznych (telemedycyna) i daje dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i kulturalnej. Cyfryzacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju małych miasteczek i terenów wiejskich, wzmacnia ich atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną oraz zatrzymuje ich depopulacje – dodaje Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych w Nexerze.

Zapraszamy do zapoznania się z całością badania: regionynexery.pl oraz do obejrzenia transmisji z premiery raportu: Prześlij komentarz

0 Komentarze