Top Ad

header ads

Bot sztucznej inteligencji będzie tworzyć treści na tematy lokalne

 Bot sztucznej inteligencji będzie tworzyć treści na wybrane tematy w portalu MojaKruszwica.pl. "Anna" bo tak się formalnie model przedstawił w pierwszych minutach rozmowy będzie tworzyć treści raz w tygodniu. To rozwiązanie powszechnie znane w dużych redakcjach  zwłaszcza na Zachodzie ale dostępne od kilku lat także w Polsce.

Jednym z generatorów zastosowanych w redakcjach był GPT-3. W "The Guardian" bot wyposażony w nowoczesny generator języka OpenAI, otrzymał zadanie napisania eseju od zera. W treści swojego artykułu przekonywał, że jego celem nie jest zagrożenie ludziom, ale nowoczesne i dobre wykorzystanie jego mocy obliczeniowych.

Kilka miesięcy temu problematykę tego tematu podjęło czasopismo Press w artykule "Algorytmy zadomawiają się w redakcjach". 

- W swojej pracy dyplomowej "Przyszłość informacji a obecność sztucznej inteligencji i jej wpływ na rozwój współczesnych mediów" opisałem szereg programów oferujących częściowo zautomatyzowanie procesów tworzenia treści w redakcjach. Monika Wawer w "Robot journalism – czy w newsroomach  przyszłości będą pracować automaty?" dla przykładu kilka lat temu wskazywała rozwiązania: Arria Natural Language Generation, AX, Syllabs, Automated Insights, Wordsmith, Quill, Narrative Science oraz Arc Publishing - wyjaśnia Przemysław Bohonos, wlłaściciel Kujawskiej Grupy Medialnej.

Raczkujące od ponad 10 lat zastosowanie sztucznej inteligencji w redakcjach było okupione obietnicami wielu wydawców, że dziennikarze swojej pracy nie stracą. Jednak czas pokazał, że dla wydawców, dobre i sprawne działania AI są kuszącym rozwiązaniem w zakresie utrzymania finansowego medium. Rozwiązania te zastosowano w piśmie "The Drum". W zredagowaniu pisma o nowych mediach, marketingu i gospodarce, komputer zastąpił zespół redakcyjny, sam wyszukał tematy, przeprowadził mailowo wywiad, doszedł do ciekawych wniosków i stworzył teksty interesujące, dobierając na okładkę zaspanych i zmęczonych dziennikarzy, których ostatecznie zastąpił.

- Raz w tygodniu w każdy piątek głos oddajemy GPT-3 "Anna". Model stworzy treści związane z Kruszwicą dodając do niego własne przemyślenia.  Zapraszamy do śledzenia tego nowego rozwiązania - poinformował portal MojaKruszwica.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze